27.05.2015

55. Krakowski Festiwal Filmowy - zapowiedzi cz. I


Mimo dzielącej mnie i Kraków odległości mam zaszczyt i przyjemność współpracować po raz kolejny z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Festiwalem, który swym programem zwala mnie z nóg. Jestem pod ogromnym wrażeniem filmów, jakie odkrywa i zbiera z całego świata. Nic, tylko oglądać ! 

Od dziś będę Wam więc przybliżać niektóre pozycje z naprawdę bogatej listy dobroci Festiwalu. Na pierwszy ogień polskie krótkie filmy.


„Obiekt” reż.: Paulina Skibińska, dokument. Polska 2015

Konkurs krótkometrażowy
Konkurs polski


Największą siłą "Obiektu" jest niewątpliwie obraz i dźwięk oraz ich niesamowity montaż. Ogromną rolę odgrywa tu przede wszystkim sama natura głównego bohatera czyli lodu: to jak skrzypi, pęka, hałasuje, jednym słowem żyje. 

Jury tegorocznego festiwalu w Sundance przyznało "Obiektowi" specjalne wyróżnienie za wyjątkowe walory estetyczne i rzeczywiście warte są one docenienia. Ta cicha i nieingerująca obserwacja siły i spokoju świata natury robi wrażenie. 

Trailer filmu znajdziecie TU

Seanse na KFF : 

Kino Mikro: 5 czerwca godz. 12:00
Kino Kijów.Centrum: 3 czerwca  godz. 20:30 


"Dokument", reż.: Marcin Podolec, animowany , Polska 2015

Konkurs polski


Absolutnie świetny animowany dokument. Prosty, ciepły, zabawny. A jaki pomysłowy ! 

"Dokument" w poruszający sposób opisuje codzienność ojca, którego trójka dzieci rozjechała się po kraju. Naprawdę świetna robota. 7 minut - dokładnie tyle trwa film, a ja się się zdążyłam porządnie wzruszyć. 


Seanse na KFF : 

Kino Mikro: 5 czerwca godz. 18:00
Kino Kijów.Centrum: 2 czerwca godz. 15:00 


„Z łóżka powstałeś”, reż. Bartek Konopka, fabularny, Polska 2014

Konkurs polski


Bartosz Konopka - jeden z naszych najciekawszych twórców filmowych, zrobił tym razem film na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Jego "Z łóżka powstałeś" to eksperymentalna opowieść o polskiej transformacji. Osią fabuły jest tytułowe łóżko i perypetie pewnego stolarza, który na początku opowieści pracuje w państwowym zakładzie, a na jego końcu jest już prawdziwym biznesmenem. 

Konopka skupił się tu zdecydowanie bardziej na formie niż na treści, ograniczając narrację do tej znanej raczej z komiksów. Nie ma dialogów, wszystko co ważne i znaczące widać na ekranie. Akcję i naszych bohaterów obserwujemy z góry, zaglądając do ich pokoju, który tak naprawdę jest pokojem jedynie umownym. Widzimy tylko białe kreski - obręb namalowanego na podłodze pomieszczenia. 

"Z łóżka powstałeś" spełnia swoją edukacyjną rolę: bawi i uczy, trochę brakuje mu jednak finezji. 


Trailer filmu znajdziecie TU

Seanse na KFF:

Kino Kijów.Centrum: 5 czerwca godz. 20:30 
Kino Mikro: 2 czerwca godz. 12:00 


55. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w dniach 31 maja - 7 czerwca 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz