02.04.2012

Klasyki - "Odyseja kosmiczna 2001"


Dokładnie dziś mijają 44 lata od premiery kultowego filmu Kubricka. To jeden z najważniejszych filmów mojego życia. Ciekawa jestem jakie Wy macie z nim relacje? 

Moja przygoda z "Odyseją" wygląda bardzo podobnie do tej Allena: Ja pierwszy raz obejrzałam ją jako dziecko. W głowie zostało mi wspomnienie dość nudnego filmu dziejącego się w kosmosie. Dopiero 3 lata temu obejrzałam go ponownie i poczułam, że odkryłam arcydzieło życia. Film, który się nie starzeje, który za każdym razem okazuje się być o czymś innym. "Odyseja" to również jeden z najbardziej złożonych i ciekawych bohaterów w historii kinematografii: komputer Hal. Kubrick był zdecydowanie wizjonerem.

A TU znajdziecie 5 ciekawych faktów o dzisiejszym jubilacie. 

8 komentarzy:

 1. Tak, zdecydowanie. Jest to dzieło do którego trzeba po prostu dorosnąć. Co prawda można powiedzieć tak prawie o każdym filmie, ale tu oprócz emocjonalnej dojrzałości potrzebna jest także mądrość, aby Kubricka zwyczajnie zrozumieć. Mam wrażenie, że większość fanów Odysei w ogóle jej nie rozumie. Wielbią ją na zasadzie pospolitego ruszenia i sugestii tłumu. Sam mam z nią problem. Za każdym razem gdy ją oglądam, odkrywam ją na nowo. Wielki film. 44 lata, aż trudno uwierzyć. Nic a nic się nie starzeje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda ? Trzyma się doskonale! A czy "Odyseję" można zrozumieć? I czy w ogóle powinno się próbować? Też mam kłopot ale odbieram go jakoś bardzo osobiście. Taka jest właśnie moc tego filmu.

   Usuń
 2. Mnie zniszczył moment, kiedy Hal 2000 umiera, śpiewając piosenkę o rowerze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hal w ogóle miał dużo momentów :)

   Usuń
  2. Trochę spoiler...

   Usuń
  3. też nie lubię spoilerów, ale bez przesady, nie uznaję spoilerów w przypadku filmów klasyków, które mają ponad 40 lat...

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdy oglądam ten film mam wrażenie (baa, pewność), że obcuję ze sztuką.

  OdpowiedzUsuń