14.09.2011

Deauville American Film FestivalI znowu o festiwalu :) Wiecie, że we francuskiej Normandii już po raz 37 odbył się festiwal filmów amerykańskich? Amerykanie na tydzień podbijają swoimi produkcjami filmowymi słynny wypoczynek na północnym wybrzeżu Francji: Deauville. Od momentu powstania w 1975 roku, Deauville American Film Festival ma na celu ukazanie różnorodności  amerykańskiego kina, czy to hollywoodzkich filmów czy niezależnych produkcji. Festiwal poszukuje też i nagradza nowe talenty. Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich – i profesjonalistów i pasjonatów kina.

Tegoroczna edycja festiwalu skończyła się 11 września. Nagrodami „New Hollywood” zostali w tym roku uhonorowani Jessica Chastain i Ryan Gosling. Natomiast główne nagrody otrzymały dwa bardzo ciekawie zapowiadające się filmy:

1. „Detachment” reż. Tony Kaye, USA 2011


Nowe dzieło twórcy „American History X” miało swoją premierę w kwietniu na nowojorskim festiwalu filmowym TRIBECA. Film opowiada o nauczycielu na zastępstwo, który zamiast jak zwykle pozostać obojętny na los szkoły, do której został przydzielony, zaczyna interesować się życiem jej uczniów i nauczycieli. Szczególną uwagę zwraca na uczennicę, która dorabia sobie jako prostytutka.
W głównej roli wystąpił Adrien Brody. I to nazwisko obok nazwiska reżysera powoduje we mnie ogromną ciekawość tego filmu. Plus społeczny temat, który zawsze jest mi bliski.

2. „Take Shelter” reż. Jeff  Nichols, USA 2011Film miał swą premierę w styczniu na Sundance Film Festival. Mąż i ojciec chce ochronić rodzinę przed zbliżającym się tornado. Zaczyna budować schron na ogródku, robi zapasy żywności. Problem jest w tym, że jedynie on widzi zbliżającą się katastrofę. Jest więc szaleńcem czy wyjątkowym wybrańcem?
Tu  z kolei chcę zwrócić Waszą uwagę na głównego aktora: Michaela Shannona. Moim zdaniem to wielki talent, aktor zapadający w pamięć. Jeśli oglądaliście „Drogę do szczęścia” („Revolutionary road”) z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, na pewno zwróciliście uwagę na postać graną przez Shannona. Grał on zresztą coś bardzo podobnego co teraz w „Take Shelter”: wariata, albo raczej osobę, która wychodzi poza konwenanse i jako jedyna mówi naprawdę to co myśli. Ten drugoplanowy epizod bardzo wrył mi się w pamięć i od tej pory śledzę karierę tego aktora. Myślę, że jeszcze wiele wielkich ról przed nim.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz